Perełki Turystyczne
Szlak E.Laskera
Polecamy
Aktywna turystyka - Barlinek Drukuj Email

 

Image

INFORMACJE OGÓLNE

Barlinek jest magicznym miasteczkiem,

otwartym dla wszystkich gości – to właśnie tutaj, w scenerii starych kamieniczek, zabytkowych murów obronnych, gościnnego rynku z widokiem na malownicze jezioro ze stadkiem białych łabędzi, można odpocząć z dala od zgiełku wielkich aglomeracji miejskich.

 

 

To 15-tysięczne miasto, którego historia sięga 1278 roku. Niegdyś, ze względu na swoją popularność i sławę znanego kurortu wypoczynkowego, nosiło przydomek „Perła Nowej Marchii”. Świadectwem minionych, często burzliwych dziejów są zabytki zachowane mimo wielu pożarów i pożóg wojennych. To tutaj w 1868 roku w domu przy ul. Chmielnej urodził się Emanuel Lasker – szachowy mistrz świata, filozof i matematyk, który niepodzielnie i nieprzerwanie przez 27 lat władał w królestwie szachów.

Zapraszamy na szlak miejski - szachowego mistrza świata Emanuela Laskera

Okolice Barlinka to także wyjątkowo atrakcyjne turystycznie tereny położone w południowej części województwa zachodniopomorskiego, znane z piękna okolicznych lasów, wód i atrakcji świata przyrodniczego. Od wielu lat symbolem odwiecznego związku Barlinka z otaczającą go przyrodą jest Królowa Puszczy Barlineckiej. Co roku jest przygotowywane widowisko koronacji nowej Królowej na podstawie „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej” autorstwa Romany Kaszczyc.  Koronacja odbywa się zawsze w trzeci weekend czerwca podczas Dni Barlinka - Barlineckich Świętojanek. 

 

 
Zapraszamy na spotkanie ze światem baśni , Królową Puszczy Barlineckiej i Królewskim  Dworem, koncerty gwiazd i wielki biesiadny festyn. Barlinek to miasto pełne atrakcji kulturalno-rozrywkowych.

Głównym ośrodkiem działalności kulturalnej jest Barlinecki Ośrodek Kultury. Barlinek malowniczo położony na brzegu Jeziora Barlineckiego, na skraju rezerwatu przyrody „Buczyna Barlinecka” – proponuje turystom wspaniałe warunki do wypoczynku, rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu.

WŚRÓD LASÓW I JEZIOR

Barlinek położony jest wśród jezior,

otulony lasami, pełen niespodzianek czekających na miłośników przyrody, których zaprasza na leśne szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne w Puszczy Barlineckiej oraz do rezerwatów chronią­cych zarówno osobliwości świata przyrodniczego – „Markowe Błota”, jak również do „Skalistego Jaru Libberta” – w którym ochroną objęto wąwóz i wzniesienia morenowe wraz z występującymi tam skałami – zlepieńcami wapienno-piaskowymi.

 


Niespotykana osobliwość walorów przyrodniczych tych terenów sprawiła, że ponad 80% powierzchni gminy włączono do Barlinecko-Gorzowskiego Parku Kraj­obrazowego i jego otuliny. Tereny Parku odznaczają się wybitnymi walorami widokowymi i zaliczane są do najpiękniejszych terenów krajobrazowych zachodniej Polski. W okolicach Barlinka wyzna­czono ok. 200 km oznakowa­nych tras pieszych, rowerowych i wodnych.

Piękna przyroda barlinecka czeka na Ciebie!

TURYSTYKA WODNA

Wodna ścieżka przyrodnicza na Jeziorze Barlineckim

Zapraszamy na wodną trasę po Jeziorze Barlineckim. Trasa ukazuje przyrodnicze osobliwości  jeziora oraz piękne krajobrazy Puszczy Barlineckiej.

 

Trasę rozpoczynamy  w Klubie  Żeglarskim „Sztorm”.  Po wypłynięciu z przystani   możemy podziwiać pływające łąki grążeli żółtych, szczególnie efektowne w okresie ich kwitnienia od czerwca do września. Dalej  kierujemy się w stronę cypla po lewej stronie. Wypływamy w głąb jeziora i zaczynamy  rejs oglądając uroki akwenu i jego urozmaiconych brzegów. Pierwszym atrakcyjnym punktem na trasie jest zabytkowe kąpielisko z 1927 r., które w pełnej okazałości można obejrzeć tylko z tafli jeziora.  Za kąpieliskiem możemy podziwiać odbijające się w toni wodnej konary drzew, a przy brzegu roślinność szuwarową – trzciny będące schronieniem dla ptactwa wodnego i ryb. Płynąc dalej zbliżamy się do miejsca ujścia strumienia zasilającego w wodę J. Barlineckie. Jego źródła znajdują się w okolicach wsi Krzynka. Płynąc dalej widzimy jak brzeg stopniowo wznosi się tworząc malownicze pagórki. U podnóża stromego wzniesienia wybija źródło, przy którym przygotowane jest miejsce odpoczynku dla turystów wędrujących pieszą trasą wokół jeziora. Podziwiając uroki jeziora i okolicy docieramy do ośrodka wypoczynkowego położonego na półwyspie jeziora – gdzie można odpocząć i skorzystać z  oferty gastronomiczno-rekreacyjnej. Po odpoczynku proponujemy opłynąć półwysep by na samym cyplu rozkoszować się pięknym widokiem na wyspy i przeciwległy brzeg wysokich skarp porośniętych roślinnością  łąkową. W tym miejscu zaczynamy wodną wędrówkę po dziewiczych  terenach jeziora z dala od miejskiego zgiełku. W przybrzeżnej strefie towarzyszyć nam będą skupiska roślinności wodnej, ze szczególnie efektownymi grzybieniami białymi i grążelami żółtymi pokrywającymi powierzchnię wody swymi pływającymi liśćmi.

 

 

 Trzymając się dalej linii brzegowej wpływamy w jedną z zatok jeziora. Mijając konary drzew zanurzone w wodzie możemy podziwiać malownicze skarpy porośnięte dostojnymi bukami. Szczególnie piękne jesienią, gdy buki oraz inne rosnące tu drzewa tworzą barwną kompozycję natury odbijającą się w tafli jeziora. Płyniemy w kierunku zatoki będącej najbardziej na południe wysuniętą częścią Jeziora Barlineckiego. Zatoka otoczona jest zbiorowiskami leśnymi: olsem i łęgiem charakteryzującym się występowaniem roślin bagiennych tworzących niedostępne uroczyska. Nad koronami olch, wierzb i jesionów widać strzeliste buki pokrywające w dużej mierze występujące tu liczne wzniesienia. Ta część trasy pozwala nam obejrzeć niewidoczne z innych miejsc krajobrazy jeziora i jego brzegów. W głębi zatoki znajduje się miejsce do którego wpływa strumień zwany lodowatym, ze względu na bardzo zimną wodę. Jest to naturalny dopływ akwenu. Strumień tworzy dolinę, w której położony jest interesujący obiekt przyrodniczy Źródło „Boży Dar”, będące pomnikiem przyrody nieożywionej. Miejsce dostępne jest z trasy pieszej.

 Wypływając z tajemniczej wąskiej zatoki zmieniamy kierunek rejsu. Przed nami pojawia się „rozszerzający” się widok na jezioro i wyspy. Zmianie ulega także krajobraz. W dali  możemy obserwować porośnięte gęstym drzewostanem skarpy, a w pobliżu po lewej stronie występują wysokie i dość strome stoki wzniesień . Płyniemy mijając je i dopływamy do miejsca zwyczajowo zwanego „spalonką”. Proponujemy w tym miejscu przybić do brzegu i udać się na szczyt skarpy. Rozpościera się z niego widok na opuszczoną przez nas zatokę, oraz część jeziora z wyspami. Na skarpie znajduje się pensjonat. Po odpoczynku odpływamy ze „spalonki” i  kierujemy się na wyspę o wiele mówiącej nazwie Nadzieja. Obszar między stałym lądem, a wyspą jest dość płytki i wąski. Gęsto porasta go roślinność wynurzona z wody, tworząc jakby pomost – to szuwary. Jest to tarlisko ryb i jak kilka innych fragmentów jeziora z roślinnością znajduje się tu strefa ochronna dla ryb. Nie można tu wpływać by nie niepokoić ryb, a także ptactwa. Opływamy wyspę, mijając ją po lewej stronie, a po prawej widzimy największą z wysp mającą powierzchnię 2,11 ha. To wyspa Łabędzia, a przed nami kolejna wyspa – Sowia. Dalsza trasa wiedzie między wspomnianą wyspą Sowią (po prawej), a tzw. dziką plażą znajdującą się na brzegu (po lewej). Płynąc dalej, widzimy lekko z prawej strony, tym razem najmniejszą z wysp – wyspę Zieloną, która ma zaledwie 0,14 ha powierzchni. Wyspy objęte są ochroną, są użytkami ekologicznymi dlatego możemy podziwiać je  tylko z tafli jeziora.

Dalej płynąc, zbliżamy się do miasta. Na brzegu, ponad stromym zboczem porośniętym robinią akacjową, która w maju pokrywa się białym pachnącym kwieciem, góruje czerwona ceglana bryła szkoły , a tuż za nią malownicze pensjonaty i hotele.

 Wpływamy już w strefę miejską jeziora. Nad jego brzegiem poprowadzona jest promenada spacerowa z drewnianym pomostem widokowym, wchodzącym w toń jeziora. Nawiązuje on swoim wyglądem do położonego na przeciwległym brzegu zabytkowego kąpieliska w stylu alpejskim. Tu znajduje się kilka interesujących obiektów, a niewątpliwie do nich należy wodna fontanna. Fontanna wpływa korzystnie na wody jeziora poprzez ich natlenianie. W godzinach wieczornych platforma jest podświetlona co wzmaga jej efekt dekoracyjny. 

 Płynąc dalej mijamy rybakówkę – siedzibę Polskiego Związku Wędkarskiego – Koło nr 1 i park w delcie Młynówki docierając do punktu startu Młynówka to naturalny ciek wodny odprowadzający wody z Jeziora Barlineckiego. Dwie odnogi Młynówki tworzą charakterystyczny teren, jakby „piątą wyspę”. Łączą się po ok.100 m dalej i płyną przez miasto, by za jego granicami połączyć się z wodami Rzeki Płoni. Młynówka ma ponad 3 km długości. Źródła Płoni znajdują się także w okolicach Barlinka.

 Podczas  wycieczki można obserwować przedstawicieli wielu gatunków ptactwa wodnego ; mewy, rybitwy, łyski,  kurki wodne, łabędzie nieme, kaczki, gęsi, perkozy, kormorany, czaple, gągoły  i inne. Na wycieczkę można wyruszyć wypożyczając sprzęt wodny w jednej z czterech wypożyczalni, można skorzystać z rejsu statkiem „AgaNin" lub rejsu żaglowcem.

  Wypożyczalnie  sprzętu wodnego i rejsy  po Jeziorze Barlineckim

 

Ośrodek Wypoczynkowy „JANOWO”
rejsy statkiem "AgaNin" ,
tel. 0048 957462413; 0048 607057676
Barlinek ul. Polana Lecha 1
www.janowo.com.pl


Klub Żeglarski TKKF SZTORM
tel. komandor  0048  600-889-113;  przystań  0048 666-316-160
Barlinek ul. Sportowa 1
www.sztorm.org


Ośrodek Wypoczynkowy „Pensjonat pod Sosnami”
tel. 0609086018
Barlinek ul. Sportowa 2

 

„ESTER” Waldemar Filipiuk
tel. 0791078461
Barlinek  ul. Jeziorna 17
www.ester.org.pl
TURYSTYKA PIESZA I ROWEROWA

Barlinek – leśne szlaki

Jeśli lubisz zwiedzać  piękną przyrodę, miejsca ukryte w dolinach, małe  leśne  jeziora i strumyki, lubisz odkrywać historię starych dworków , parków przypałacowych  w  małych wioskach  - zapraszamy na przygotowane dla Państwa  trasy rowerowe i piesze.

 Szlaki turystyczne piesze w okolicy Barlinka

Szlak Barlinecki - kolor czerwony

 więcej informacji

Szlak zachodni - kolor niebieski

 więcej informacji

Szlak zachodni - kolor zielony

 więcej informacji

Szlak do źródeł Płoni - kolor żółty

 więcej informacji

Szlak Dębów

więcej informacji

Błękitna trasa legend

więcej informacji

Szlaki turystyczne rowerowe w okolicy Barlinka

Szlak Barlinecki - kolor czerwony

 więcej informacji

Szlak zachodni - kolor niebieski

 więcej informacji

Zapomniane miejsca

 więcej informacji

Ścieżkę rowerową z Barlinka do Krzynki

więcej informacji 
NORDIC WALKING

 Barlinek – Europejska Stolica Nordic Walking


W okolicach Barlinka wyznaczono 54 km oznakowanych tras o trzech różnych poziomach trudności – razem 7 tras: 6 tras w Barlinecko - Gorzowskim Parku Krajobrazowym i 1 trasa na terenach łąkowo - leśnych w Łubiance. Barlinek zaprasza wszystkich na rajdy z cyklu Cztery Pory Roku z Nordic Walking
W Barlinku oraz na zawody pasjonatów Nordic Walking Wielka Siódemka Barlinecka, które odbywają się w maju.
Centrum Nordic Walking w Barlinku dysponuje kilkoma wypożyczalniami sprzętu NW. Na wszystkich pragnących poznać technikę marszu z kijami czy za¬mówić intensywny trening czekają profesjonalni instruktorzy.

  Trasy Nordic Walking w okolicy Barlinka

 TRASA 1 - Do punktu widokowego - Jezioro Barlineckie

 

 TRASA 2 - Trzy Jeziora

 

 TRASA 3 - Leśna przygoda do Krzynki

 

 TRASA 4 - Do źródeł rzeki Płoni

 

 TRASA 5 - Krajobrazy Puszczy Barlineckiej do Płonna

 

 TRASA 6 - Kraina buków, dębów i sosen

 

 TRASA 7 - Magia łąk i lasów Łubianki

 

 

 
INNE ATRAKCJE

Barlinek - To mnie rusza!


 Inne formy aktywnego wypoczynku:

 

 

Park Linowy  - Tarzan Park

Wszystkich , którzy  lubią niezapomniane wrażenia, relaks, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu zapraszamy do Parku Linowego .Zabawa w parku linowym nie stawia żadnych specjalnych wymagań uczestnikom.Park  zostały zaprojektowany i stworzony w taki sposób, aby każda osoba bez względu na stopień sprawności fizycznej mogła przejść każdą trasę ciesząc się niezwykłą przygodą. Wiek i doświadczenie nie grają roli!. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do sprawdzenia swoich sił na 4 trasach. Park zapewnia wykwalifikowanych instruktorów i profesjonalny sprzęt. Na trasach czeka wiele niespodzianek; jak rowerek na linie, deskorolka, ścianka i inne.

 

Zapraszamy do skorzystania z możliwości aktywnego, radosnego wypoczynku. Sprawdź swoje możliwości.! Emocje i gwarancja wysokiego poziomu adrenaliny to atrybuty naszego Parku Linowego.

W sezonie letnim park jest czynny :
1. Od poniedziałku do piątku w godz.12.00 - 20.00;
2. W soboty i niedziele w godz. 10.00  -  20.00

Po sezonie  rezerwacje na telefon 
Tel. +48/505-666-933
Barlinek ul. Sportowa 2
www.tarzanpark.pl
Kompleks Boisk Sportowych ”Moje Boisko- Orlik 2012”         
Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Barlinku
ul. Leśna 10
tel.00 48 95 7461 433

Kompleks Boisk Sportowych
Szkoła Podstawowa nr 4
ul. Kombatantów 3
00 48 95 7461027

 

 

Barlinecki Klub Tenisowy
ul. Sportowa 1
tel.0048 0 95 7464554
tel. 0048 601584026

Kręgielnia w Hotelu Limba
ul. Gorzowska
tel.0 95 7464498

 

 

 

 Stadnina koni Płonno
tel. 0048 95 7466 190, 0512 360 946

Miejski Klub Sportowy "Pogoń"
ul. Sportowa 2
74-320 Barlinek
tel. (095) 7462 - 444

 

 

Polski Związek Wędkarski  Barlinek Koło nr 1
ul. 31 Stycznia nr 18
74-320 Barlinek
tel. 095 74 64 972
e-mail:

Polski Związek Wędkarski Barlinek „TROĆ” koło Nr 2
Ul. Jeziorna 5
Ul. 11-go Listopada 11/83
74-320 Barlinek
Tel. 95 746 37 93


Imprezy w Barlinku

STYCZEŃ
Wielka  Orkiestra  Świątecznej   Pomocy,
Święto  Miasta. Złote i Srebrne Gody
Turniej  Halowej  Piłki Nożnej

 

LUTY
Rajd  Karnawałowy Nordic Walking,
Gala Sportu

 

MARZEC
Mistrzostwa Barlinka w Tenisie Stołowym

 

KWIECIEŃ
Turnieje Szachowe

 

MAJ
Majówka i Biegi  Uliczne
Regaty o  Puchar  Komandora Klubu „Sztorm”
Mistrzostwa Barlinka w Kolarstwie Górskim MTB

 

CZERWIEC
Dni Barlinka – Barlineckie Świętojanki  z Koronacją  Królowej Puszczy Barlineckiej

 

LIPIEC
Letnie Gram Prix Barlinka w Plażowej Piłce Siatkowej
Międzynarodowy  Plener  Ceramiczno - Malarski  Piękno Ukryte

 

SIERPIEŃ
Wakacyjny Turniej Piłki Koszykowej  Street  Ball
Zawody Wędkarskie
Chodnikowy Wernisaż Artystów Nieprofesjonalnych
Barlineckie Lato Teatralne

 

WRZESIEŃ
Wielka Siódemka Barlinecka  - Zawody Nordic Walking
Regaty Żeglarskie
Pożegnanie Lata – Wybory Królowej Spiżarni Barlineckiej
Dożynki Gminne

 

PAŹDZIERNIK
Jesienny Rajd Nordic Walking
Jesienne Biegi Leśne

 

GRUDZIEŃ
Mikołajki u Gęsiarki
Mikołajkowy Rajd Nordic Walking

 

 

 

Dane do kontaktu z informacją turystyczną

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Paderewskiego 7, 74-320 Barlinek
tel. +48 95 746 28 74
e-mail:
www.stolicanordicwalking.pl
www.it.barlinek.pl

 
  • Polish
  • German
  • English
Fotogaleria
Lokalne baśnie
Kino Panorama
Tarzan Park
Sztorm
Mistrzostwa Polski
Certyfikaty