Perełki Turystyczne
Szlak E.Laskera
Polecamy
Aktywna turystyka - Prenzlau Drukuj Email

Image

INFORMACJE OGÓLNE

„Prenzlau – Zielone Miasto nad jeziorem Uckersee“ i „Uckermark“

Już na długo przed tym, zanim podjęto decyzję, iż Prenzlau w roku 2013 będzie gospodarzem Brandenburskiej Wystawy Ogrodniczej, sami mieszkańcy nadali mu przydomek „Zielone Miasto nad jeziorem Uckersee”. Trafność tej nazwy potwierdzają liczne zielone oazy, rozległe parki, zachęcająca do spacerów promenada Ucker oraz rekreacyjny teren leśny „Kleine Heide” (Małe Wrzosowiska). Niezwykły urok i koloryt tych wszystkich miejsc kształtuje wizerunek stolicy powiatu krainy Uckermark.

Image

Piękno miasta podziwiać będzie można w sposób szczególny w roku 2013, bowiem właśnie wtedy część parku miejskiego oraz parku nad jeziorem aż do promenady Ucker staną się terenem Wystawy Ogrodniczej. Miejsca te sprzyjają długim spacerom, skłaniają do refleksji i zachęcają do podziwiania znajdujących się tam obiektów.

Już od dawna wizyta w Prenzlau to niezapomniane przeżycie, którego powodem są morze kwiatów i pełne artyzmu aranżacje roślinne. Miasto wciąż upiększa swoje oblicze. Sprzyjają temu liczne zmiany architektoniczne: restrukturyzacje, renowacje, działania w dziedzinie ochrony zabytków jak również budowa dróg. Miasto oddycha nową, niezwykłą, wręcz magnetyczną atmosferą, która nie zawiedzie odwiedzających. „Zielone Miasto nad jeziorem Uckersee” na pewno spełni się w roli gospodarza.

Uckermark, którego stolicą jest Prenzlau, było jeszcze do niedawna największym niemieckim powiatem. Nazywany jest „Toskanią Północy” z ponad 500 jeziorami i niepowtarzalnym lekko pagórkowatym krajobrazem ukształtowanym w czasach epoki lodowcowej.

Image

Każdy jest tu mile widziany. Ten, kto chce uciec od zgiełku dużego miasta, hałasu i ścisku, szybko znajdzie ciszę i spokój. W przeliczeniu na jeden metr kwadratowy w Uckermark żyje tylko 42 mieszkańców. Istnieje zatem szansa, iż podczas długich spacerów nie spotka się żywej duszy.
Nietrudno również o atrakcje dla tych, którzy szukają towarzystwa: zawsze znajdzie się ciekawy partner do rozmowy, z którym można też odkrywać historię miasta i regionu.
Do najciekawszych miejsc zaliczymy: Gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny, dawny Klasztor Dominikanów, który obecnie jest centrum kultury i muzeum, odrestaurowane mury miasta i Kaplicę Ducha Świętego. Podczas zwiedzania organizowanego przez Informację Turystyczną można dowiedzieć się interesujących faktów z burzliwej historii miasta. To tutaj dzieciństwo i młodość spędził słynny klasycystyczny pejzażysta i przyjaciel Goethego Jakob Philipp Hackert, zaś księżniczka Friederike Luise, późniejsza pruska królowa, przyszła na świat właśnie w okolicach Prenzlau.

Zaspokoiwszy swoją ciekawość, możemy skorzystać z zaproszenia do aktywnego wypoczynku. Atrakcyjny ośrodek nad jeziorem Unteruckersee zachęca do uprawiania sportów wodnych. Tu pożeglujemy, powędkujemy, a na szlaku wodnym w kierunku Zalewu Szczecińskiego skorzystamy z przejażdżki „smoczą łodzią” lub odbędziemy rejs statkiem pasażerskim „Onkel Albert“.

Przez Prenzlau i okoliczne wsie prowadzi ścieżka rowerowa na trasie Berlin – Uznam. Podziwiając uroki okolic, zapaleni rowerzyści mogą szybko przebyć odcinek dłuższy niż 50 km. Szeroką ofertę wycieczek rowerowych przedstawia Informacja Turystyczna Miasta, sprzed siedziby której rozpoczyna się każda z nich.
Miłośników pieszych wędrówek zapraszamy na przechadzkę po terenie Uckermark. Malownicza trasa prowadzi nad jeziorami przez lasy, pola i drogi krajowe rejonu Uckermark.

Obok wielu stałych ofert turystycznych niepodważalną atrakcją miasta Prenzlau są cykliczne święta lokalne i imprezy kulturalne. Należą do nich: Święto Miasta i Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Święto Ziemniaka („Nudlfest” w Uckermark nazywane „Nudl“ jest kulinarną ucztą z wyśmienitą gastronomią) i Open Air na ulicy Friedrichstraße. Miasto przedstawia szeroką ofertę kulturalną dla każdego: od teatrów przez koncerty aż po kabaret w Klasztorze Dominikanów, zaprasza także na imprezy przy kąpielisku oraz do dyskoteki „A 20“...

Krótko mówiąc: Warto odkrywać Prenzlau.

Wskazówka: historyczna przechadzka po mieście, od maja do września, w każdą sobotę, godz. 11.00 – początek przy Kościele Najświętszej Marii Panny.
TURYSTYKA WODNA

Szlak wodny Uckerseen – Ucker – Zalew Szczeciński – Odra


Dla tego, kto chciałby odpocząć w ciszy i spokoju, poobserwować zwierzęta żyjące w swoim naturalnym środowisku i nie obawia się płynąć kanu lub kajakiem w miejscach, gdzie woda jest płytka, wycieczka wodna wzdłuż trasy „Uckerseen – Ucker – Uecker – Zalew Szczeciński” będzie przeżyciem szczególnego rodzaju, bo to tutaj można przeżyć niezwykłą przygodę i posmakować przyrodę w czystej postaci.
Płynąc wzdłuż idyllicznie położonych wsi oraz malowniczych miast po ok. 85 km osiąga się Zalew Szczeciński – to pierwszy odcinek podróży. Wprawiony turysta wodny nie powinien jednak pod żadnym pozorem zrezygnować z drugiego odcinka, który poprowadzi go od Zalewu Szczecińskiego przez Odrę w górę rzeki do Polic. Stąd organizowane są wycieczki do okolicznych miejscowości w celu zwiedzania znajdujących się tu licznych zabytków oraz zrobienia zakupów na dalszą podróż.

Image

Broszurę na temat turystyki wodnej otrzymacie Państwo w Informacji Miejskiej Prenzlau.


Miejsca wypożyczania kanu     
   
 
Adventure Camp Solaris
Uckerpromenade 45
17291 Prenzlau
Tel. 0174 1802180
www.solaris-prenzlau.de


Eurobest “Uckerwelle”
Brüssower Allee 48 A
17291 Prenzlau
Tel. 03984/83220
Fax 03984/832229
www.uckerwelle-pz.de


Image

Kąpielisko


Kąpielisko zbudowane w 1920 roku zostało utworzone na bazie istniejącego już na przełomie wieku kąpieliska rodzinnego. W 2005 roku uroczyście otwarto nowo zbudowany obiekt – budynek funkcjonalny. Dla naszych gości do dyspozycji są: kosze plażowe, zjeżdżalnie wodne, wieża ze skocznią (1 m, 3 m,6 m) oraz pełen atrakcji plac zabaw. Duży odkryty obszar oferuje ponadto place do gry w siatkówkę plażową i siatkonogę plażową, tenisa stołowego oraz szachy. Najnowszą atrakcją jest trampolina w wodzie z katapultą. Szczególnie popularne są imprezy na plaży organizowane na terenie kąpieliska oraz turnieje siatkówki plażowej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się kawiarnia plażowa „Balu“, Adventure Camp Solaris oraz przystań dla statku pasażerskiego „Onkel Albert” (Wujek Albert).
Inne miejsca do kąpieli znajdują się przy promenadzie Ucker na przylądku oraz przy śluzie.

Seebad Prenzlau
Uckerpromenade 46
17291 Prenzlau
Tel. 03984/834864RAJDY ROWEROWE I WĘDRÓWKI

Rowerem odkrywać okolice

Krajobraz wokół Prenzlau został ukształtowany w czasach epoki lodowcowej. Dzięki niewielkim pagórkom, lasom i wielu małym jeziorom jak również robiącym wrażenie jeziorom Ober- i Unteruckersee jest idealnym terenem wypoczynkowym, który można poznać podczas wycieczek rowerowych. Przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych, podczas których zwiedzicie idylliczne wsie ze starymi kościołami z kamienia, obejrzycie grobowce kamienne z zamierzchłych czasów osadnictwa, będziecie podziwiać romantyczne jeziora i urokliwą krainę Uckermark, obserwując ją z pięknych punktów widokowych. Szczegółową mapę z propozycjami wycieczek otrzymać można w Informacji Miejskiej Prenzlau.

Image

Wycieczki nad jeziorem (oferujemy trasy od 25 do 52 km)

Wycieczki rowerowe naokoło jezior Uckerseen to niezapomniana atrakcja dla każdego rowerzysty. Długość tras wynosi od 25 do 52 km.

Jednym z najbardziej popularnych wariantów „wycieczek nad jeziorem” jest 25-kilometrowy rajd rowerowy, którego trasa prowadzi z Prenzlau przez Röpersdorf i Potzlow. W obu miejscowościach czekają na Waszą wizytę pięknie odrestaurowane kościółki wiejskie a na rynku w Potzlow – Roland.

W Röpersdorf lub Zollchow można zregenerować siły, smakując przysmaki lokalnej kuchni. W poszukiwaniu ręcznie wykonanej pamiątki warto zatrzymać się w warsztacie ceramicznym „Quartzsprung“ w Warnitz.
Z powrotem do Prenzlau przez jeziora Ober- i Unteruckersee zabierze Was statek pasażerski „Onkel Albert“. Z pokładu statku podczas rejsu przez jeden z największych w Niemczech obszarów trzcinowych można będzie zaobserwować żurawia, być może dzika lub nawet orła bielika.

Podczas drogi powrotnej do Prenzlau można odpocząć w małej miejscowości Seehausen, której atrakcje to: niewielki kościółek wiejski, przystań dla statków oraz pracownia rzemieślnicza. W ofercie są też przysmaki małej gastronomii.
Z Seehausen możliwa jest również przejażdżka statkiem pasażerskim „Onkel Albert“ (po wcześniejszym zgłoszeniu).

Wskazówka: Proszę sprawdzić przed swoją wycieczką dokładne godziny rejsów na statku pasażerskim, www.uckerseeschiff.de.

Image

Podczas „wycieczek nad jeziorem“ warto zobaczyć:

• Historyczne miasto Prenzlau
• Kościół w Röpersdorf
• Kościół i Roland w Potzlow
• Widok na trzy jeziora pomiędzy Potzlow a Fergitz
• Kościół i punkt widokowy w Fergitz
• Pochówki w Suckow
• Kościół i wieżę widokową w Warnitz
Polecane warianty „wycieczek nad jeziorem“
• Prenzlau – Seelübbe – Seehausen – Warnitz (20 km)
• Objazd jeziora Unteruckersee (32 km)
• Objazd jeziora Oberuckersee (25 km)
• Objazd obu jezior (52 km)

Inne wycieczki wokół Prenzlau

• Wycieczka do muzeum (40 km)
• Wycieczka do zamku i kościołów (40 km)
• Wycieczka do wiatraków (52 km)
• Objazdowa ścieżka rowerowa po Uckermark (260 km)
• Ścieżka rowerowa Berlin – Uznam (337 km)


 Miejsca wypożyczania rowerów w Prenzlau

Der Fahrradladen
Schwedter Str. 17
17291 Prenzlau
Tel. 03984/834777
www.fahrradladen-pz.de
       

Eurobest „Uckerwelle“
Brüssower Allee 48 A
17291 Prenzlau
Tel. 03984/83220
Fax 03984/832229
www.uckerwelle-pz.de
              
Adventure Camp Solaris
Uckerpromenade 45
17291 Prenzlau
Tel. 0174/180 2 180
www.solaris-prenzlau.de
Wędrówki po terenie rekreacyjnym „Kleine Heide“ (Małe Wrzosowiska)
„Kleine Heide” to 80-hektarowy obszar z lasami mieszanymi, który położony jest 3 km na południowy zachód od miasta Prenzlau.

Ze względu na bliskość miasta, park „Kleine Heide” zawsze był wykorzystywany przez mieszkańców Prenzlau jako teren rekreacyjny. Na dużych i małych turystów czeka wiele atrakcji, takich jak belka do wieszania, parkour dla rowerów i różne urządzenia do zabawy.

Na łące rodzinnej przygotowano miejsce do grillowania, gdzie można zorganizować piknik i odpocząć. Przy odrobinie szczęścia podczas wędrówki po terenie „Kleine Heide” zobaczymy zamieszkałe tam daniele, sarny, dziki lub małe dzikie zwierzęta takie jak lisy, króliki, jenoty i borsuki. Oprócz licznych lokalnych ptaków śpiewających swoje gniazda na tym obszarze leśnym mają ptaki szponiaste (kania ruda, myszołów).

Wskazówka: Polecamy spacery po lesie dla dzieci i dorosłych z naszym leśniczym panem Rackelmann. W celu uzgodnienia terminu skontaktujecie się z nim pod numerem telefonu 0172/31 63 33 5.

Życzymy Wam dobrej zabawy podczas wędrówek, gier i wypoczynku!SPORT

Prenzlau – aktywnie i sportowo

W mieście Prenzlau obok wielofunkcyjnej hali sportowej, na której odbywają się również duże imprezy kulturalne, jest kolejnych 6 hal sportowych, a także „Uckerstadion“ i kilka małych stadionów. Regionalne kluby sportowe oferują ponad 30 dyscyplin sportowych dla różnych grup wiekowych m.in.: piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, tenis stołowy, karate, „smocze łodzie”, lekkoatletykę, jazdę konną i jazdę na rowerze BMX.

Wskazówka:
Przegląd wszystkich klubów sportowych można znaleźć na stronie www.prenzlau.eu.

Od kilku lat Prenzlau jest miastem partnerskim klubu piłki nożnej Bundesligi „Hertha BSC „. Bilety na mecze na terenie własnym klubu można otrzymać w Informacji Miasta, a restauracja „Zur Fischerstraße“, Uckerpromenade 15, jest siedzibą fanów.

Umowy partnerskie między miastami Prenzlau i Barlinek w dziedzinie sportu istnieją od kilku lat. Przykładem realizacji tego partnerstwa są turnieje klubu piłki nożnej FSV Rot-Weiß Prenzlau, które odbywają się w Barlinku. Współpraca rozwija się także w dziedzinie Nordic Walking. Na coroczne spotkanie Nordic Walking we wrześniu miasto Prenzlau wysyła sportowców z klubów oraz aktywnych rekreacyjnie mieszkańców.


 Regularnie odbywające się zawody i imprezy sportowe w Prenzlau

Kwiecień:
„Blaueierschwimmen” przy kąpielsku
Czerwiec: Święto „smoczych łodzi“ PSV UM e. V.
Lipiec: Turniej Siatkówki Plażowej BSV Prenzlau e. V.
Wrzesień: Mistrzostwa Klubu Żeglarskiego Rot-Weiß Prenzlau e. V.
Październik: Maraton po pagórkach w Prenzlau (impreza kolarska)

 IMPREZY

Prenzlau – Kultura i historia

Spotkaj się z kulturą i historią w Muzeum Kultury i Historii w Klasztorze Dominikanów w Prenzlau! Warto jest zajrzeć za szacowne mury klasztoru, ponieważ tutaj ponownie będzie można przeżyć historię miasta:

Image

W stałej ekspozycji znajduje się legendarny skarb klasztoru Seehausen, którego historia sięga pełnego tajemnic średniowiecza, odcięte zaprzysiężone ręce burmistrzów zwiastują zdradę Prenzlau.
Poprzez dzieła klasycystycznego pejzażysty i przyjaciela Goethego Jakoba Philippa Hackerta – urodził się w Prenzlau i spędził tu swoje dzieciństwo i młodość – można wyruszyć w podróż odkrywczą i edukacyjną przez pierwszą połowę XIX wieku.

Ponadto do wycieczki za mury klasztoru zachęcają ciekawe wystawy okolicznościowe.

Podczas Lata Kulturalnego – od czerwca do września – odbywa się wiele imprez, takich jak koncerty, spektakle teatralne, wykłady, kabaret pod wielką lipą w ogrodzie Klasztoru Dominikanów. Program jest zróżnicowany, interesujący i jednocześnie wymagający – w każdym razie warto tu złożyć wizytę.

Godziny otwarcia
Od wtorku do niedzieli od godz. 10.00 do 17.00


Dominikanerkloster Prenzlau
Kulturzentrum und Museum
Uckerwiek 813
17291 Prenzlau
Tel. 03984/75 11 41
Fax 03984/75 46 99
www.dominikanerkloster-prenzlau.de


Uckermärkische Kulturagentur gGmbH

Preußisches Kammerorchester
Grabowstraße 18
17291 Prenzlau
Telefon 03984/83 39 74
Telefax 03984/8 35 78 57
www.umkulturagenturpreussen.de
INNE ATRAKCJE

Wystawa Ogrodnicza 2013 w Prenzlau

„Zielona Radość” oznacza pogodę ducha, chęć do życia i radość. My nad jeziorem Unteruckersee cieszymy się, że możemy pokazać Wam najbardziej radosne wydarzenie ogrodnicze. Prenzlau, otoczony przyrodą krainy Uckermark, dokładnie przygotowuje się do Wystawy Ogrodniczej. To duże wydarzenie oczaruje całe Prenzlau od dnia 13 kwietnia do 6 października 2013 r. (Źródło: www.laga-prenzlau2013.de)


LaGa Prenzlau 2013 gemeinnützige GmbH
Diesterwegstraße 6
17291 Prenzlau
Tel. 03984 83358-11
Fax 03984 83358-29
www.laga-prenzlau2013.deImprezy w Prenzlau

Styczeń
• Powitanie Nowego Roku przez Burmistrza
• „Targi ślubne“
• „Bal orkiestrowy“
Luty
• Gala karnawałowa i przemarsz klubów karnawałowych w Prenzlau
Kwiecień
• Impreza z okazji Świąt Wielkanocnych w parku przyrody Naturerlebnis Uckermark
• „Blaueierschwimmen“
• Długa noc energii odnawialnej wzgl. targi energii
• „Brandenburgia jeździ na rowerze“ – otwarcie sezonu wycieczek rowerowych
• Święto wiosny i wystawa samochodów
Maj
• Święto Miasta na ulicy Friedrichstraße
Czerwiec
• Zabawa dla dzieci w parku przyrody Naturerlebnis Uckermark
• „Muzyka na wieczorne godziny“, otwarcie Lata Kulturalnego w Klasztorze Dominikanów
• Rynek regionalny „Uckermarkt“ oraz święto rodzinne banku VR-Bank Uckermark-Randow
• Długa uczta – Kulinarna Mila
Lipiec
• „Lato Kulturalne w Klasztorze Dominikanów“
Sierpień
• Tydzień muzyczny w Uckermark
Wrzesień
• Giełda dla seniorów
• Spektakl historyczny w Prenzlau
• Święto Wieży i Święto Ziemniaka
Grudzień
• Jarmark Bożonarodzeniowy na ulicy Friedrichstraße
• Adwent w klasztorze
• Boże Narodzenie w lesie w miejscu polowań i uroczystości


Dane do kontaktu z informacją turystyczną

Stadtinformation Prenzlau
Marktberg 11
17291 Prenzlau
Tel. 03984/833952
Fax 03984/833954
www.prenzlau-tourismus.de
www.prenzlau.de
Serwis informacji turystycznej:

• Wynajem pokoi
• Materiały informacyjne o Prenzlau i okolicach (wysyłka prospektów)
• Wiadomości i informacje o ofertach turystycznych i imprezach w Prenzlau i okolicach (opieka nad gośćmi)
• Organizacja zwiedzania (np. oprowadzania po mieście, muzeum i kościołach, wycieczki rowerowe, wędrówki)
• Sprzedaż kart wędkarskich (jezioro Unteruckersee)
• Sprzedaż biletów na imprezy w Prenzlau i okolicach
• Sprzedaż pamiątek

 
  • Polish
  • German
  • English
Fotogaleria
Lokalne baśnie
Kino Panorama
Tarzan Park
Sztorm
Mistrzostwa Polski
Certyfikaty